| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.45 X 9.30 X 37.50 | |
| Height | 3.4500 | |
| Width | 9.3000 | |
| Length | 37.5000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | SEMI-AUTO | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3.5″ | |
| WEIGHT | 7.5 | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 28.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 49.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| OTHER FEATURES: | ACTIVE VALVE GAS SYSTEM, | |
| BUCK MARK LOGO ON RECEIVER, | ||
| CEREKOTE FLAT DARK EARTH | ||
| METAL FINISH | ||
BROWNING SILVER FIELD 12GA
Original price was: $1,449.99.$1,259.99Current price is: $1,259.99.
Availability: In stock
| UPC | 023614855842 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 011438204 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Ventilated Rib |
| Additional Feature 2 | Semi-Humpback Design |
| Additional Feature 3 | Invector Plus Choke Tubes |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | BrowningViana/BrowningArmsComp |
| ATF Model | SILVER |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | 28" Vent Rib |
| Barrel Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Chamber Size | 3.5" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | (3) F, M, IC |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Color | Flat Dark Earth |
| Dimension | 3.45 X 9.30 X 37.50 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 1 3/4" @ Comb & 2" @ Heel |
| Finish | FLAT DARK EARTH |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Shotgun |
| Grip Material | Camo Stock Auric |
| Grip Type | Auric |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.4500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Flat Wrench |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 37.5000 |
| Length of Pull | 14.25" |
| Material | Aluminum |
| Max Chamber Size | 3.5" |
| Montecarlo | No |
| Other Features | ACTIVE VALVE GAS SYSTEM, |
| Overall Length | 49" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 37.5 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Flat Dark Earth |
| Receiver Description | Semi-Humpback |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Field |
| Shipping Weight | 9.85 |
| Sights | Brass Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGA12 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Finish | AURIC Camo |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Gold Plated |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 7 lbs. 9 oz. |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 9.3000 |







Reviews
There are no reviews yet.