| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.45 X 11.30 X 38.95 | |
| HEIGHT | 3.4500 | |
| WIDTH | 11.3000 | |
| LENGTH | 38.9500 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | SEMI-AUTO | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 7.3 | |
| METAL FINISH | CAMO | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 43.6300 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | N | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | CAMOFLAGE | |
| INCL MODIFIED TUBE | N | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| OTHER FEATURES: | COMPOSITE STOCK WITH CLOSE | |
| NAN | RADIUS PISTOL GRIP, SHIM ADJ, | |
| NAN | 22″ THICK WALL FULLY RIFLED | |
| NAN | BBL, CANTILVER WEAVER STYLE | |
| NAN | SCOPE MOUNT | |
Sale!
BROWNING MAXUS II RIFLED DEER
Original price was: $2,039.99.$1,799.99Current price is: $1,799.99.
Out of stock
| UPC | 023614855859 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 011753321 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Power Drive Gas System |
| Additional Feature 2 | Cantilever Optics Mount |
| Additional Feature 3 | Inflex Technology Recoil Pad |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | BrowningViana/BrowningArmsComp |
| ATF Model | Maxus |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Fully-Rifled |
| Barrel Length | 22 |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Fully Rifled Bore |
| Color | CAMOFLAGE |
| Dimension | 3.45 X 11.30 X 38.95 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Ovix |
| Finish Type | Camo |
| Grip Material | Camo Stock OVIX Camo |
| Grip Type | Ovix Camo |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.4500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | No |
| Length | 38.9500 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Other Features | COMPOSITE STOCK WITH CLOSE |
| Overall Length | 43.6300 |
| Package Height | 3.4 |
| Package Length | 36.8 |
| Package Width | 8.1 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | MOBL Aluminum Alloy |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 14.35 |
| Sights | No Sights |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed w/Overmolded Grip Panels |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Gold Plated |
| Weight | 7.3 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 11.3000 |







Reviews
There are no reviews yet.