| UPC | 023614853589 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 011748205 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Power Drive Gas System |
| Additional Feature 2 | Oversized Bolt Handle/Release |
| Additional Feature 3 | Inflex Technology Recoil Pad |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | BrowningViana/BrowningArmsComp |
| ATF Model | Maxus |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Barrel Length | 26 |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Chamber Size | 3.5" |
| Checkering | No |
| Choke Type | Invector Plus (F, M, IC) |
| Chokes Included | F,IC,M,XF |
| Color | CAMOFLAGE |
| Dimension | 3.55 X 11.25 X 38.75 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Mossy Oak Break-Up Country |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Camo Stock Mossy Oak Bottom Land |
| Grip Type | Mossy Oak Bottom Land |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 38.7500 |
| Max Chamber Size | 3.5" |
| Montecarlo | No |
| Other Features | COMPOSITE STOCK WITH CLOSE |
| Overall Length | 47.2500 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 39.0 |
| Package Width | 11.4 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Mossy Oak Bottom Land |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 14.55 |
| Sights | Fiber-Optic Front/ Ivory Mid |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed w/SoftFlex Cheek Pad |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Gold Plated |
| Weight | 7 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 11.2500 |
Sale!
BROWNING MAXUS II MOBL AP 12/26 3.5″
Original price was: $2,239.99.$1,919.99Current price is: $1,919.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.