| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 22 LONG RIFLE | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | RUBBER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | ALLOY | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | Y | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 32.0000 | |
| OTHER FEATURES: | 4″ BULL BARREL, FDE UFX GRIPS | |
| WITH BLACK RUBBER OVERMOLDING, | ||
| PRO TARET ADJUSTABLE REAR | ||
| SIGHT, INCLUDES PISTOL RUG | ||
Sale!
BROWNING BUCKMARK MICRO BULL – 4″ BLACK/FDE
Original price was: $469.99.$342.99Current price is: $342.99.
Availability: In stock
| UPC | 023614867203 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 051603490 |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Steel Bull Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Browning Arms Company |
| ATF Model | Buck Mark |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Black |
| Dimension | 2.60 X 7.95 X 15.10 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Black |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Finish | Matte Black |
| Frame Material | ALLOY |
| Grip Material | Alloy Frame Black/FDE UFX Grips Alloy Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Height | 2.6000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.1000 |
| Material | Aluminum |
| Model | Buck Mark |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Other Features | 4" BULL BARREL, FDE UFX GRIPS |
| Overall Length | 8" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 15.1 |
| Package Width | 7.7 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.0 |
| Sights | Black Front, Black Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 29 oz. |
| Weight (oz) | 32 |
| Width | 7.9500 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=BR051-603490 |







Reviews
There are no reviews yet.