| UPC | 023614853206 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 0119122005 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Shim Adj for LOP, cast & drop |
| Additional Feature 2 | 1/4" & 1/2" Stock Spacers |
| Additional Feature 3 | Inflex II Recoil Pad |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Waterfowl |
| ATF Manufacturer | BrowningViana/BrowningArmsComp |
| ATF Model | A5 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Finish | Realtree Max-7 |
| Barrel Length | 26 |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Chamber Size | 3.5" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Invector-DS Flush |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Color | CAMOFLAGE |
| Dimension | 3.80 X 11.80 X 39.70 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 1 3/4" @ Comb & 2" @ Heel |
| Finish | Realtree Max-7 |
| Finish Type | Camo |
| Firearm Type | Shotgun |
| Grip Material | Camo Stock Realtree MAX-7 |
| Grip Type | Realtree Max-7 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.8000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | T-Wrench |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 39.7000 |
| Length of Pull | 14.25" |
| Material | Aluminum |
| Max Capacity | 3 |
| Max Chamber Size | 3.5" |
| Montecarlo | No |
| Other Features | DURA TOUCH FINISH, |
| Overall Length | 47.6300 |
| Package Height | 3.8 |
| Package Length | 39.1 |
| Package Width | 11.7 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Aluminum Alloy Max-7 |
| Receiver Description | Humpback |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Manual Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 14.95 |
| Sights | Fiber Optic Front, Ivory Mid Bead Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGA12 |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Finish | Realtree Max-7 |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 7.42 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 11.8000 |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Magazine Included | Magazine Tube |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Browning |
| Make/Model | Browning|A5 |
| Model | A5 |
| Muzzle | Choke Tubes |
Sale!
BROWNING A5 MAX-7 12/26 3.5″
Original price was: $2,189.99.$1,839.99Current price is: $1,839.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.