| UPC | 023614062356 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 035801246 |
| Overall Length | 43 |
| Caliber/Gauge | .300 Winchester Short Magnum (WSM) |
| Checkering | Yes |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.60 X 7.55 X 50.00 |
| Height | 3.6000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 50 |
| Capacity | 3 |
| Color | BLUED |
| Finish Type | Blued |
| Other Features | FREE FLOATING,TARGET CROWN BBL |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Recoil Pad | Yes |
| Sights | No |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Material | WALNUT |
| Swivel Studs | YES |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Weight (lbs) | 6.88 |
| Width | 7.5500 |
| Barrel Length | 23 |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Trigger | Standard |
| Weight | 6.14 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Material | STEEL |
| Safety | Top Tang |
| Barrel Description | Free-Floating |
| Muzzle | Target Crown |
| Barrel Length Range | 23" to 23.99" |
| Hand | Right Hand |
| Finish Style | Blued/Black |
| Product Type | Rifle |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | Miroku / BACO |
| ATF Model | A-Bolt |
| Drilled and Tapped | Yes |
| Finish | Matte Blue |
| Grip Type | Walnut-Checkered Satin Finish |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 50.5 |
| Package Width | 9.8 |
| Receiver | Matte Blue |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Grip Material | Wood Stock Walnut-Checkered Satin Finish |
| Additional Feature 3 | Sling Swivel Studs Installed |
| Additional Feature 2 | Inflex Recoil Pad |
| Additional Feature 1 | Detachable Box Magazine |
Sale!
BROWNING A-BOLT III HUNTER 300 WSM 23″
Original price was: $819.99.$719.99Current price is: $719.99.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.