| UPC | 023614400912 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 035800211 |
| Weight (lbs) | 6.66 |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Action | Bolt Action |
| Swivel Studs | YES |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Color | BLACK |
| Sights | No |
| Recoil Pad | Yes |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Overall Length | 42 |
| Other Features | FREE FLOATING,TARGET CROWN BBL |
| Finish Type | Blued |
| Color | BLUED |
| Capacity | 5 |
| Hinged Floorplate | No |
| Detachable Magazine | Yes |
| Checkering | Yes |
| Caliber/Gauge | .243 WINCHESTER |
| Barrel Length | 22 |
| Stock Description | Fixed |
| Safety | Top Tang |
| Material | STEEL |
| Muzzle | Target Crown |
| Finish Style | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Description | 22" Free-Floating Button-Rifled |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight | 6.11 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| ATF Model | A-Bolt |
| ATF Manufacturer | Miroku / BACO |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | Yes |
| Finish | Matte Blue |
| Illuminated Reticle | No |
| Shipping Weight | 8.95 |
| Scope Cover Included | No |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Product Type | Rifle |
Sale!
BROWNING A-BOLT III COMPOSITE STALKER 243 WIN 22″
Original price was: $739.99.$639.99Current price is: $639.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.