| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 2.75 X 10.10 X 12.05 | |
| HEIGHT | 2.7500 | |
| WIDTH | 10.1000 | |
| LENGTH | 12.0500 | |
| CALIBER | .22 LONG RIFLE | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | WOOD | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | ALLOY | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.2500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 1.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIXED | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | GREY | |
| WEIGHT IN OUNCES | 16.0000 | |
Sale!
BROWNING 1911-22 .22LR 4.25″
Original price was: $759.99.$659.99Current price is: $659.99.
Availability: Only 1 left in stock
| UPC | 023614742715 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 051879490 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Grip Safety |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | BROWNING ARMS CO. |
| ATF Model | 1911 22 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 4.2500 |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 |
| Case | Plastic |
| Color | Grey |
| Dimension | 2.60 X 8.00 X 15.15 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | COLORED |
| Finish Color | Anodized |
| Finish Style | Gray Anodized |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Aluminum Frame w/Beavertail |
| Frame Finish | Matte Black |
| Frame Material | ALLOY |
| Frame Size | Full Size |
| Grip Material | Wood |
| Grip Type | Wood |
| Hand | Right Hand |
| Height | 2.6000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Magazine/Pistol Rug |
| Length | 15.1500 |
| Material | Aluminum |
| Model | 1911-22 A1 |
| Number of Magazines | 1 |
| Overall Length | 7.125" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 11.9 |
| Package Width | 10.1 |
| Product Type | 1911 |
| Safety | Grip & Thumb Safety |
| Scope Cover Included | False |
| Series | A1 *CA Compliant |
| Shipping Weight | 2.05 |
| Sights | Fixed |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG22A |
| Size | Full Size |
| Slide Description | Serrated |
| Slide Material | Carbon Steel |
| Stock Type | Alloy Frame / Brown Composite Grips |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 16 |
| Weight (oz) | 16 |
| Width | 8 |




Reviews
There are no reviews yet.