| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.30 X 5.30 X 8.60 | |
| Height | 2.3000 | |
| Width | 5.3000 | |
| Length | 8.6000 | |
| CALIBER | .45LC/.410 | |
| TYPE ACTION FUNCTION | BREAK ACTION | |
| GRIP MATERIAL | RUBBER | |
| FINISH | STAINLESS | |
| FRAME MATERIAL | STAINLESS STEEL | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 0.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 0.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIXED | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| SLIDE COLOR | STAINLESS | |
| WEIGHT IN OUNCES | 20.0000 | |
Sale!
BOND ARMS ROWDY XL 45LC/.410
Original price was: $349.00.$289.99Current price is: $289.99.
Availability: In stock
| UPC | 855959001765 |
|---|---|
| Manufacturer | Bond Arms |
| Manufacturer Part Number | BARWXL-45/410 |
| Action | Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Bond Arms |
| ATF Model | ROWDY XL |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.5" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | .410 Bore | .45 Colt |
| canDropship | True |
| Capacity | 2 |
| Chamber Size | 3" |
| Color | Silver |
| Description | With Trigger Guard |
| Dimension | 2.30 X 5.30 X 8.60 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Bead-Blasted Matte Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grip Material | Steel Frame B6 Resin Extended Grips Steel Frame |
| Grip Type | B6 Resin Extended Grips |
| Height | 2.3000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 8.6000 |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Rowdy xl |
| Number of Magazines | 0 |
| Overall Length | 5.75" |
| Package Height | 2.1 |
| Package Length | 8.6 |
| Package Width | 5.3 |
| Product Type | Specialty Handgun |
| Safety | Manual Safety |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.7 |
| Sights | Front Blade/Fixed Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Size | Sub-Compact |
| Subcategory | Other Handguns |
| Weight | 1.7 |
| Weight (oz) | 20 |
| Weight Range | Less than 1lb |
| Width | 5.3000 |
| MSGA - BA Handgun Brands | Bond Arms |
| MSGA- BA Handgun Model | Rowdy XL |
| MSGA-Caliber | .45LC/410GA |




Reviews
There are no reviews yet.