Get more than 60 possible sling configurations and quick shoulder-to-shoulder transitions with the Universal Swift Sling. Designed for fixed or collapsible stocks, this versatile three-point sling features a quick cam buckle for rapid one-hand adjustment.
Sale!
BH UNIVERSAL SWIFT SLING BLK
Original price was: $119.95.$33.99Current price is: $33.99.
Availability: In stock
| UPC | 648018127502 |
|---|---|
| Manufacturer | BLACKHAWK |
| Manufacturer Part Number | 70GS17BK |
| AR-15 Accessory | Yes |
| Color | Black |
| Design | Three-Point |
| Dimension | 2.00 X 5.50 X 9.00 |
| Height | 2 |
| Length | 9 |
| Locking Loop Style | No |
| Material | NYLON |
| Model | SWIFT |
| Other Features | 60+ POSSIBLE SLING |
| Padding | No |
| Product Type | Sling |
| Sling Adjustable Buckle | Yes |
| Subcategory | Slings |
| Swivel Size | 1.25" |
| Swivel Width | 1" |
| Weight | 0.85 |
| Width | 1.25" |







Reviews
There are no reviews yet.