This user-friendly single-point sling adjusts from 30″ to 50″ in diameter with a tri-glide buckle to fit all body sizes and around bulky vests or gear. Like the XT, the QD features a removable, elastic-encased MASH Clip for quick, positive firearm attachment and robust bar tacking and box stitching for maximum strength.
Sale!
BH STORM SINGLE POINT SLING QD BLK
Original price was: $41.99.$20.99Current price is: $20.99.
Availability: In stock
| UPC | 648018127496 |
|---|---|
| Manufacturer | BLACKHAWK |
| Manufacturer Part Number | 70GS15BK |
| AR-15 Accessory | Yes |
| Color | Black |
| Design | QD Single-Point |
| Dimension | 2.15 X 5.70 X 9.05 |
| Height | 2.1500 |
| Length | 46" – 64" |
| Locking Loop Style | No |
| Material | NYLON |
| Model | Quick Detach |
| Padding | No |
| Product Type | Sling |
| Shipping Weight | 0.58 |
| Size | 1.25" |
| Sling Adjustable Buckle | Yes |
| Subcategory | Slings |
| Swivel Size | 1.25" |
| Swivel Width | 1" |
| Weight | 0.58 |
| Width | 1.25" |






Reviews
There are no reviews yet.