This unique single-point sling is constructed of high-strength 1.25″ wide nylon webbing with an elliptical bungee for comfort and support. It adjusts from 46″ to 64″ in diameter and also features robust bar tacking and box stitching for maximum strength.
Sale!
BLACKHAWK STORM SINGLE POINT SLING BLK
Original price was: $69.99.$46.99Current price is: $46.99.
Availability: In stock
| UPC | 648018090554 |
|---|---|
| Manufacturer | BLACKHAWK |
| Manufacturer Part Number | 70GS12BK |
| AR-15 Accessory | Yes |
| Color | Black |
| Description | 1005-01-533-3425 |
| Design | Single-Point |
| Dimension | 2.05 X 5.40 X 9.10 |
| Height | 2.0500 |
| Length | 46" – 64" |
| Locking Loop Style | No |
| Material | NYLON |
| Model | Storm |
| Padding | No |
| Product Type | Sling |
| Shipping Weight | 0.65 |
| Sling Adjustable Buckle | Yes |
| Subcategory | Slings |
| Swivel Size | 1.25" |
| Swivel Width | 1" |
| Weight | 0.65 |
| Width | 1.25" |




Reviews
There are no reviews yet.