Their Single Mag Cases feature a built-in tension spring to securely hold magazines of various sizes. For two magazines on the same carrier, you can remove the belt clip and place two Single Mag Cases side-by-side on Their Dual Rail Accessory Platform (sold separately). The case can also be placed next to one of their light carriers for a combo light/mag carrier.
Sale!
BH SNGL MAG CS SNGL ROW MBLK
Original price was: $41.99.$22.99Current price is: $22.99.
Availability: In stock
| UPC | 648018014369 |
|---|---|
| Manufacturer | BLACKHAWK |
| Manufacturer Part Number | 410500PBK |
| Height | 2.3000 |
| Left Hand | No |
| Length | 5.6000 |
| Material | Polymer |
| Other Features | INCLUDES BELT LOOPS & CLIP |
| Right Hand | No |
| Product Type | MAG CARRIER |
| Width | 2.5500 |
| Dimension | 2.30 X 2.55 X 5.60 |
| Color | Black |
| Application | SINGLE STACK |
| Ambidextrous | Yes |
| Model | Single Mag Case |
| Model Fit | 9mm/40 & Single Row 10mm/45 Magazine |
| Mount Type | Belt Clip |
| Finish | Matte |
| Compartments | 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm/10mm/40S&W/45ACP |
| Belt Size | Up to 2.25" |
| Subcategory | Pouches |
| Description | 8465-01-529-7481 |
| Size | Single Action |
| Cartridge | .40 S&W |






Reviews
There are no reviews yet.