| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 8.95 X 45.50 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 8.9500 | |
| Length | 45.5000 | |
| CALIBER | 17HMR | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:9″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 0.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 6.6 | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | 1/2X28 THREADED #6 BARREL, | |
| BERGARA PERFORMANCE TRIGGER, | ||
| TACTICAL STOCK W/LOP SPACERS, | ||
| 30 MOA SCOPE RAIL,MICRO | ||
| RIMFIRE ACTION | ||
BERGARA BMR-X COMPETITION 17 – HMR STEEL 18″ 5RD/10RD GRN/BLK
Original price was: $799.99.$699.99Current price is: $699.99.
Availability: In stock
| UPC | 043125110193 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | BMR011 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Remington 700 Trigger |
| Additional Feature 2 | 30MOA Integral Picatinny Rail |
| Additional Feature 3 | #4 Contour Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | DIKAR / BPI |
| ATF Model | BMR |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Heavy Threaded |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | .17 HM2 |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 + 1 |
| Cartridge | .17 HM2 |
| Checkering | No |
| Color | Black, Green |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.05 X 8.95 X 45.50 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black Cerakote |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Synthetic Stock Gry/Blk Bergara Tactical w/LOP |
| Grip Type | Gry/Blk Bergara Tactical w/LOP |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.0500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 38'' |
| Magazine Included | 1 x 10-Round |
| Magazine Type | Detachable |
| Make | Bergara |
| Make/Model | Bergara|Micro |
| Model | BMR-X |
| Muzzle | Thread Protector |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 2 1-5rd. & 1-10rd. |
| Other Features | 1/2X28 THREADED #6 BARREL, |
| Overall Length | 38" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 45.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9 |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.55 |
| Sights | No |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Adj LOP |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable |
| Weight | 6.6 lbs. |
| Weight (lbs) | 6.6 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 8.9500 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=BGBMR011 |






Reviews
There are no reviews yet.