| UPC | 043125016167 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14S382CF |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Barrel Description | Carbon Fiber Wrapped |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Hand | Right Hand |
| Finish Style | Blued/Black |
| Muzzle | Omni Muzzle Brake |
| Overall Length | 44" |
| Material | STEEL |
| Safety | Two-Position |
| Stock Description | Molded w/Mini-Chassis |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Weight | 7.90 lbs |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Product Type | Rifle |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Stock Type | OM Mini-Chassis |
| Model | B-14 Series |
| Finish | Cerakote |
| Color | Black |
| Barrel Type | Carbon Fiber Barrel |
| Accessories | 1 Magazine, Muzzle Brake |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Units per Box | 1 |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Swivel Studs | YES |
| Stock Finish | Woodland Camo |
| Barrel Finish | Carbon Fiber |
| Similar Items | RI65CM |
| Sights | No |
| Series | HMR Carbon Wilderness |
| Finish Type | Black Cerakote |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Firearm Type | Rifle |
| Finish Color | Cerakote |
| Dimension | 2.80 X 8.90 X 50.05 |
| Detachable Magazine | Yes |
| Checkering | No |
| Height | 3 |
| ATF Manufacturer | DIKAR / BPI |
| ATF Model | B-14 |
| ATF Type | Rifle |
| canDropship | True |
| Drilled and Tapped | True |
| Grip Type | Molded Mini-Chassis Stock |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 50.5 |
| Adjustable Objective | False |
| Width | 9 |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 50.5 |
| Package Width | 9.0 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.45 |
| Additional Feature 3 | OMNI Muzzlebrake/Fluted Bolt |
| Additional Feature 2 | No. 6 Carbon Fiber Barrel |
| Additional Feature 1 | Adjustable Trigger |
| Special | Threaded Barrel |
| Grip Material | Synthetic Stock Molded Mini-Chassis Stock |
| Cartridge | 6.5mm Creedmoor |
Sale!
BERGARA HMR CF WILDERNESS 6.5CR 22″
Original price was: $1,799.99.$1,699.99Current price is: $1,699.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.