| UPC | 810113111650 |
|---|---|
| Manufacturer | American Tactical / ATI |
| Manufacturer Part Number | ATIG15MS556ML13 |
| Special | Threaded Barrel |
| Grip Material | Tactical Stock A2 Stock |
| Product Type | Rifle |
| Weight | 6lbs |
| Shipping Weight | 8.4 |
| Sights | Flip-Up Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Manufacturer | AMERICAN TACTICAL |
| ATF Model | MilSport |
| ATF Type | Rifle |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 30 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Type | Applied Finish |
| Additional Feature 2 | NANO Parts Kit |
| Additional Feature 3 | 13" M-LOK Hand Guard |
| Adjustable Objective | False |
| Barrel Length | 16" |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 10.2 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 38.9 |
| Grip Type | A2 Stock |
| Illuminated Reticle | False |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| finish_color | Black |
| Safety | Yes |
| Condition | New |
| action_type | Semi-Auto |
| Barrel Type | Steel |
Sale!
AMERICAN TACTICAL INC ATI MIL 5.56MM 16″ BK M-LOK
Original price was: $549.95.$425.99Current price is: $425.99.
Out of stock



Reviews
There are no reviews yet.