The BAKTRAK(R) Glen Eagle Rifle Sling comes with a soft molded back for Extreme Grip that also reduces sling related noise with its rubber tread grip back. Features 1.25″ heavy duty webbing, a thumb loop, and swivels tested to 300 pounds.
Sale!
ALLEN BAKTRAK GLEN EAGLE RIFLE SLING
Original price was: $44.99.$37.99Current price is: $37.99.
Availability: In stock
| UPC | 026509083429 |
|---|---|
| Manufacturer | Allen Company |
| Manufacturer Part Number | 8342 |
| Accessories | With Swivel |
| Color | Black |
| Design | Adjustable |
| Dimension | 1.20 X 4.10 X 20.15 |
| Fit | Rifle |
| Gun Manufacturers | Any Rifle w/Stud |
| Gun Style | Rifle |
| Height | 1.2000 |
| Length | 20.1500 |
| Locking Loop Style | No |
| Material | Heavy-Duty Webbing with BakTrak |
| Model | Baktrak Glen Eagle |
| Other Features | ONE HAND QUICK ADJUSTING |
| Padding | Yes |
| Product Type | Sling |
| Shipping Weight | 0.625 |
| Sling Adjustable Buckle | Yes |
| Subcategory | Slings |
| Swivel Size | 1" |
| Swivel Width | 1.25" |
| Weight | .5 |
| Width | 1.25" |







Reviews
There are no reviews yet.