Featuring a rigid” lightweight design” Aero’s Ultralight 30mm Scope Mount complements many high-end optic platforms. This scope mount is designed to fit AR type upper receivers with Mil-Spec 1913 Picatinny rails and features a cross-slot keyway that offers excellent recoil protection.
Sale!
AERO ULTRALIGHT SCOPE MNT 30MM BLK
Original price was: $110.00.$98.99Current price is: $98.99.
Out of stock
| UPC | 815421020021 |
|---|---|
| Manufacturer | Aero Precision |
| Manufacturer Part Number | APRA210200 |
| Adaptor Type | Picatinny |
| AR-15 Accessory | Yes |
| Color | Black |
| Dimension | 2.40 X 3.80 X 7.15 |
| Finish | Anodized |
| Firearm Type | AR Platform |
| Fit | AR Platform |
| Gun Type | AR Platform |
| Height | 2.4000 |
| Length | 4.75" |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Model | Ultralight Scope Mount |
| Mount Type | Mil-Spec 1913 Picatinny Rail |
| Other Features | ULTRALIGHT 30MM SCOPE MOUNT |
| Pieces | 1 |
| Product Type | Mount |
| Rings Included | Yes |
| Scope Tube Diameter | 30mm |
| Series | Scope Mount/Ring Combo |
| Shipping Weight | 0.415 |
| Similar Items | RNG30 |
| Size | 30mm |
| Style | Standard |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 30MM |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 0.415 |
| Width | 3.8000 |






Reviews
There are no reviews yet.