| UPC | 023614737759 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 018719205 |
| Action | Over / Under |
| Additional Feature 1 | Fully Chrome-Plated Bore |
| Additional Feature 2 | Inflex Recoil Pd w/.25" Spacer |
| Additional Feature 3 | Adjustable Comb |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | MIROKU / BROWNING ARMS COMPANY |
| ATF Model | Cynergy |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | 26" Vent Rib |
| Barrel Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 2 |
| Chamber Size | 3.5" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Invector-Plus Tubes (F,M,IC) |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Color | Bronze |
| Dimension | 3.55 X 10.10 X 36.75 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 1 5/8" @ Comb & 2 1/2 |
| Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Finish Style | Brown/Tan |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Camo Stock Mossy Oak Bottomlands |
| Grip Type | Mossy Oak Bottomlands |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | T-Wrench |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 36.7500 |
| Length of Pull | 14.25" |
| Material | STEEL |
| Max Chamber Size | 3.5" |
| Montecarlo | No |
| Other Features | ADJUSTABLE COMB, |
| Overall Length | 43" |
| Package Height | 3.3 |
| Package Length | 36.6 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver Description | MonoLock Hinge |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Tang |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Wicked Wing |
| Shipping Weight | 11.55 |
| Sights | Ivory Front & Mid Bead Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SG12OU |
| Size | Full Size |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed w/Adj Comb |
| Stock Finish | Mossy Oak Bottomland |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | ADJUSTABLE COMB |
| Swivel Studs | NO |
| Trigger | Gold Plated |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 11.55 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 10.1000 |
Sale!
BROWNING CYNERGY WICKED WING MOSSY OAK BOTTOMLAND 12/26 3.5″ #
Original price was: $2,799.99.$2,369.99Current price is: $2,369.99.
Availability: Only 1 left in stock






Reviews
There are no reviews yet.