| UPC | 810070689346 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85855 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | CrossFire Adjustable Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 783 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Button-Rifled, Free-Floating Steel |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Blue |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Matte Black |
| Grip Type | Matte Black |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.9 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 48.2 |
| Material | STEEL |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Overall Length | 39.6" |
| Package Height | 3.9 |
| Package Length | 48.2 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 8 |
| Safety | Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.45 |
| Sights | Optic Ready |
| Stock Finish Group | Black |
| Trigger | CrossFire |
| Weight | 7 lbs. 14 oz. |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 9 |
| Checkering | No |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 4.85 X 9.00 X 48.20 |
| Hinged Floorplate | No |
| Model | 783 |
| Recoil Pad | Yes |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Weight (lbs) | 7.12 |
| Youth Rifle | Yes |
Sale!
REMINGTON 783 CMPT 6.5CM 20″ BL/SN
Original price was: $580.00.$467.99Current price is: $467.99.
Out of stock








Reviews
There are no reviews yet.