| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | .350 LEGEND | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:10″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 20.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 39.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.18 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Sale!
REMINGTON 783 SYNTHETIC 350
Original price was: $650.00.$523.99Current price is: $523.99.
Out of stock
| UPC | 810070680596 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85759 |
| Action | Bolt Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 783 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Color | Camo |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Blue |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Kryptek OT Camo |
| Grip Type | Kryptek OT Camo |
| Illuminated Reticle | False |
| Model | 783 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Overall Length | 39.6" |
| Package Height | 3.6 |
| Package Length | 48.4 |
| Package Width | 9.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.3 |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 7 lbs. 2 oz. |
| Barrel Description | 20" Free-Floating Button-Rifled |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Checkering | No |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 4.15 X 9.40 X 48.25 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4.1500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 48.2500 |
| Material | STEEL |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights | No |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | CrossFire |
| Weight (lbs) | 7.18 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 9.4000 |






Reviews
There are no reviews yet.