| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.10 X 7.50 X 37.70 | |
| HEIGHT | 3.1000 | |
| WIDTH | 7.5000 | |
| LENGTH | 37.7000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | SEMI-AUTO | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 7.2 | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 28.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 48.2500 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| OTHER FEATURES: | MOBIL THREAD PATTERN, | |
| NAN | GAS OPERATED, | |
| NAN | FDE CERAKOTE RECEIVER/BARREL, | |
| NAN | TRUE TIMBER PRAIRIE CAMO STOCK | |
| NAN | AND FOREND | |
Sale!
CHARLES DALY 601 SHOTGUN 12GA
Original price was: $419.26.$318.99Current price is: $318.99.
Out of stock
| UPC | 8053800943628 |
|---|---|
| Manufacturer | Charles Daly Chiappa |
| Manufacturer Part Number | 930.204PT |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Gas Operated |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | Merak / Chiappa Firearms |
| ATF Model | 601 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Finish | Flat Dark Earth |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Barrel Type | Vent Rib |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Mobil (3): IC, M, Full |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Color | Flat Dark Earth |
| Dimension | 3.10 X 7.50 X 37.70 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Finish Color | Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Shotgun |
| Grip Material | Camo Stock TrueTimber Prairie |
| Grip Type | TrueTimber Prairie |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 37.5 |
| Material | Aluminum |
| Max Capacity | 4 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 601 |
| Montecarlo | No |
| Other Features | MOBIL THREAD PATTERN, |
| Overall Length | 49.6" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 38.0 |
| Package Width | 7.3 |
| Product Type | Shotgun |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Manual Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.95 |
| Sights | Fixed Front Fiber Optic |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGA12 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Finish | TrueTimber Prairie |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Single Action |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 7 lbs. |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 7.5 |








Reviews
There are no reviews yet.