| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 1.90 X 6.10 X 9.85 | |
| HEIGHT | 1.9000 | |
| WIDTH | 6.1000 | |
| LENGTH | 9.8500 | |
| CALIBER | .38 SPECIAL | |
| FRAME DESIGNATION | N/A | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 2.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 15.7000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
Sale!
TAURUS 856 ULTRA LITE .38SPL
Original price was: $433.99.$330.99Current price is: $330.99.
Out of stock
| UPC | 725327620860 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 285629UL |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 856 UL |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 2 |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Caliber/Gauge | .38 SPECIAL |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Dimension | 1.90 X 6.10 X 9.85 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Sts |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Firearm Type | Revolver |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Frame Finish | Matte Anodized |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | RUBBER |
| Grip Type | Black Rubber |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 1.9000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 9.8500 |
| Material | Alloy |
| Model | 856 |
| Overall Length | 6.50" |
| Package Height | 6.2 |
| Package Length | 9.8 |
| Package Width | 2.0 |
| Product Type | Revolver |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Ultra-Lite *CA Compliant |
| Shipping Weight | 1.5 |
| Sights | Ramp Front/Fixed Rear |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG382 |
| Size | Small Frame |
| Stock Type | Rubber |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 15.7000 |
| Weight (oz) | 15.7000 |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Width | 6.1000 |








Reviews
There are no reviews yet.