Fishing for an everyday carry folder? Look no further than Leek – Rainbow Trout. A distinct variation of one of Kershaw’s most popular designs, the handle features a custom image of a rainbow trout. That makes it especially appropriate for cutting line on your next fishing trip, but it will serve you well on any adventure. Activate the blade easily with assisted opening and a flipper. When closed, slide the tip lock up to safely secure the blade. With so many practical features, the Leek Rainbow Trout is the catch of every day.
Sale!

KERSHAW LEEK 3″ RNBW TROUT/SILVER
Original price was: $124.99.$68.99Current price is: $68.99.
Availability: In stock
| UPC | 087171069432 |
|---|---|
| Manufacturer | Kershaw |
| Manufacturer Part Number | 1660TROUT |
| Overall Length | 7" |
| Open Type | Flipper |
| Product Type | EDC |
| Weight | 2.60 oz |
| Handle Description | Rainbow Trout w/UFI Coating |
| Blade Length | 3" |
| Blade Material | 14C28N Steel |
| Blade Type | Drop Point |
| Closed Length | 4" |
| Edge | Plain |
| Subcategory | Folding Knives |
| Size | 3" |
| Color | Silver |
| Accessories | Thumb Stud, Pocket Clip |
| Description | Drop Point |
| Finish | Bead Blasted |
| Material | 14C28N |
| Model | Leek |
| Packaging | Box |






Reviews
There are no reviews yet.