| UPC | 023614257943 |
|---|---|
| Manufacturer | Browning |
| Manufacturer Part Number | 025175270 |
| Stock Color | WOOD |
| Recoil Pad | No |
| Sights | No |
| Stock Material | WALNUT |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Swivel Studs | YES |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Weight | 4.88 |
| Weight (lbs) | 4.88 |
| Width | 7.5000 |
| Overall Length | 40.2500 |
| Finish Type | Blued |
| Barrel Length | 22 |
| Caliber/Gauge | .17 HMR |
| Checkering | Yes |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.25 X 7.50 X 45.70 |
| Height | 3.2500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 45.7000 |
| Capacity | 10 |
| Color | BLUED |
| Safety | Top Tang |
| Stock Description | Checkered |
| Stock Finish Group | Brown |
| Trigger | Adjustable Gold Plated |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Material | STEEL |
| Muzzle | Recessed Crown |
| Finish Style | Blued/Black |
| Barrel Description | Free-Floating |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Hand | Right Hand |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Polished Blued |
| Grip Type | Satin Finish Walnut Checkered |
| Illuminated Reticle | False |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| canDropship | True |
| Grip Material | Wood Stock Satin Finish Walnut Checkered |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 7.4 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 50.0 |
| Package Width | 7.2 |
| Receiver | Polished Blued |
| Scope Cover Included | False |
| Additional Feature 1 | Checkered Satin Finish |
| Additional Feature 2 | Gold-Colored Trigger |
| Additional Feature 3 | Adjustable Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Miroku / BACO |
| ATF Model | T-Bolt |
Sale!
BROWNING T-BOLT 17HMR SPORTER BL/WALNUT
Original price was: $929.99.$819.99Current price is: $819.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.