| UPC | 798681704965 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 365XL9ROSEMSCA |
| Finish | Nitron |
| Drilled and Tapped | No |
| Dimension | 3.25 X 11.75 X 15.75 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.1000 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grip Material | POLYMER |
| Height | 3.2500 |
| Width | 11.7500 |
| Weight (oz) | 20.7000 |
| Sights Type | Night Sights |
| Action | Semi-Auto |
| Color | Black |
| Other Features | ROSE GOLD CONTROLS |
| Optic Footprint | SHIELD/RMSc |
| Number of Magazines | 2 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Capacity | 10 |
| Length | 15.7500 |
| Material | Polymer |
| Description | California Compliant |
| Model | P365 XL |
| Safety | Manual Safety |
| Sights | Siglite Night Sights |
| Size | Sub-Compact |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Accessories | 2 Magazines |
| Product Type | Striker Fired |
| Weight | 20.7 oz |
| Scope Cover Included | No |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=SI365XL9ROSEMCA |
| Package Width | 11.5 |
| Package Length | 16.0 |
| Package Height | 3.2 |
| Overall Length | 6.6" |
| Illuminated Reticle | No |
| Shipping Weight | 5.95 |
| ATF Model | P365 ROSE |
| ATF Manufacturer | SIG SAUER |
| Adjustable Objective | No |
| Additional Feature 3 | Includes Pistol Safe |
| Additional Feature 2 | Matte Rose Gold Controls |
| Additional Feature 1 | Rose Stylized Slide |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Grip Type | Black Polymer Grip |
| Frame | Polymer Frame |
| Finish Type | Black |
| ATF Type | Pistol |
Sale!
SIG P365 XL 9MM 3.1″ XRAY-3 OR (2)10RD ROSE KIT/BLACK CA COMP
Original price was: $1,149.99.$1,049.99Current price is: $1,049.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.