| UPC | 725327942634 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-2TX22141SP3 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | TAURUS |
| ATF Model | TX |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 4.6000 |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Material | Alloy Steel |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | False |
| Capacity | 16 |
| Color | Black |
| Condition | New |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 1.85 X 6.15 X 9.95 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Blued |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Black |
| finish_color | FDE |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | MULTI-COLOR |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Size | Full Size |
| Grip Material | POLYMER |
| Grip Type | FDE Splatter Frame |
| grips_stock | 30 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 1.8500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 9.9500 |
| Material | Aluminum |
| Model | TX22 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 2 |
| Other Features | THREADED BARREL |
| Overall Length | 7.06" |
| Package Height | 1.8 |
| Package Length | 10.1 |
| Package Width | 6.4 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual/Striker Block/Trigger |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Gen 2 |
| Shipping Weight | 1.8 |
| Sights | FS: White Dot RS: Serrated |
| Sights Type | ADJUSTABLE |
| Similar Items | HG22A |
| Slide Description | Serrated |
| Special | Threaded Barrel |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Material | Polymer |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |
| Weight | 17.3000 |
| Weight (oz) | 17.3000 |
| Width | 6.1500 |
| Cartridge | .22 LR |
| Front Sight | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 16-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Taurus |
| Make/Model | Taurus|2TX22 |
| Muzzle | Threaded |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=TA2TX22BFS |
| Rear Sight | Adjustable |
Sale!
TAURUS TX22G2 22LR BLK/FDE SPL 16+1
Original price was: $389.99.$297.99Current price is: $297.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.