| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.15 X 7.00 X 47.45 | |
| HEIGHT | 3.1500 | |
| WIDTH | 7.0000 | |
| LENGTH | 47.4500 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | N/A | |
| METAL FINISH | MATTE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 23.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 0.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | N | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| INCL MODIFIED TUBE | N | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| OTHER FEATURES: | SYNTHETIC STOCK, | |
| GLASS BEAD BLAST FINISH, | ||
| DRILLED AND TAPPED RECEIVER | ||
| WITH TRENCH CUT | ||
| SLING SWIVEL STUDS, | ||
| IMPROVED ACTION BARS, | ||
| FULLY RIFLED WITH | ||
| CANTILEVER RAIL | ||
Sale!
REMINGTON 870 FIELD 12GA 3″
Original price was: $730.00.$586.99Current price is: $586.99.
Out of stock
| UPC | 810070688783 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R68878 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Fully-Rifled Heavy Barrel |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Additional Feature 3 | Cantilever Mount |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 23" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Fully Rifled Bore |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Height | 3.1 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 47.3 |
| Overall Length | 43.25" |
| Package Height | 3.1 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Weight | 8 lbs. |
| Width | 7 |
| Barrel Description | Fully-Rifled |
| Barrel Length Range | 23" to 23.99" |
| Barrel Type | Rifled |
| Checkering | Yes |
| Color | BLUED |
| Dimension | 3.15 X 7.00 X 47.45 |
| Hand | Right Hand |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | No |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 870 Fieldmaster |
| Montecarlo | No |
| Other Features | SYNTHETIC STOCK, |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Sights | Rifle Front |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |






Reviews
There are no reviews yet.