| UPC | 640832003499 |
|---|---|
| Manufacturer | KelTec |
| Manufacturer Part Number | RFB24BLK |
| Action | Semi-Auto |
| action_type | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Chrome Lined Barrel |
| Additional Feature 2 | Threaded Barrel |
| Additional Feature 3 | FN FAL MAGS |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Kel-Tec CNC Inc. |
| ATF Model | RFB |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Barrel Type | Steel |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 20 + 1 |
| Condition | New |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | Black |
| finish_color | Black |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Hand | Ambidextrous |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | Polymer |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Number of Magazines | 1 20 rd. |
| Overall Length | 35.9" |
| Package Height | 5.0 |
| Package Length | 45.0 |
| Package Width | 15.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-11.25 |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 22.35 |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Description | Bullpup |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight | 22.35 |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Checkering | No |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | Yes |
| Hinged Floorplate | No |
| Other Features | ACCEPTS STANDARD FAL TYPE MAG, |
| Recoil Pad | Yes |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | NO |
| Weight (lbs) | 8.7 |
Sale!
KELTEC RFB24 HUNTER 308 WIN 24″ BLACK
Original price was: $2,050.00.$1,772.99Current price is: $1,772.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.