| UPC | 098289113443 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O1072CCS-OR |
| Accessories | 1 Magazine |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Optic-Ready Slide |
| Additional Feature 2 | Dual Recoil Spring |
| Additional Feature 3 | National Match Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Colt's PT.F.A. MFG. Co. |
| ATF Model | GOVERNMENT COMPETITION SERIES |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5.0" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 9 + 1 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | STAINLESS |
| Dimension | 2.70 X 8.65 X 15.15 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Stainless Steel |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Finish | Stainless |
| Frame Material | Steel |
| Front Sight | Fiber Optic |
| Grip Material | Steel Frame G10 Checkered Blue Steel Frame |
| Grip Type | G10 Checkered Blue |
| Height | 2.7000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.1500 |
| Magazine Included | 1 x 9-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Colt |
| Make/Model | Colt|1911 |
| Material | Stainless Steel |
| Model | 1911 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Other Features | NATIONAL MATCH BARREL |
| Overall Length | 8.5" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 15.0 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.6 |
| Sights | Novak Adjustable Fiber Optic |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | G10 |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 36.0 oz. |
| Weight (oz) | 38.5000 |
| Width | 8.6500 |
Sale!
COLT COMPETITION 9MM SS 9+1 OR
Original price was: $1,399.00.$1,115.99Current price is: $1,115.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.