The Solo Single Point Sling is an adjustable heavy-duty 1.5″ web construction shoulder strap with metal scissor type attachment hook. The sling also features a shock absorbing bungee covered in heavy-duty web material. The sling is designed to clip to the receiver or upper stock of a tactical rifle. Adjusts from 42″ to 54″.
Sale!
ALLEN TAC SIX CITADEL SOLO SLING BLK
Original price was: $17.99.$15.99Current price is: $15.99.
Availability: In stock
| UPC | 026509089100 |
|---|---|
| Manufacturer | Allen Company |
| Manufacturer Part Number | 8910 |
| Color | Black |
| Design | Bungee |
| Dimension | 2.15 X 4.20 X 10.50 |
| Finish | Black |
| Finish Color | Black |
| Firearm Type | SLING |
| Gun Type | MSR |
| Hardware | Hook |
| Height | 2.1500 |
| Length | 42"- 54" |
| Locking Loop Style | No |
| Material | Webbing |
| Model | Tac Six |
| Other Features | SHOCK ABSORBING BUNGEE |
| Padding | No |
| Product Type | Sling |
| Series | Single Point Sling |
| Shipping Weight | 0.34 |
| Similar Items | SLING |
| Sling Adjustable Buckle | Yes |
| Style | Adjustable |
| Subcategory | Slings |
| Swivel Width | 1.25" |
| Weight | .5 |
| Width | 1.50" |






Reviews
There are no reviews yet.