Hunter Mag II Bronze/MO Blades 12ga/28″ Shotgun
Sale!
TRISTAR Hunter Mag II Bronze/MO Blades 12ga/28″ Shotgun
Original price was: $1,039.00.$803.99Current price is: $803.99.
Out of stock
| UPC | 713780352268 |
|---|---|
| Manufacturer | TriStar Arms |
| Manufacturer Part Number | 35226 |
| Action | Over / Under |
| Additional Feature 1 | Single Selective Trigger |
| Additional Feature 2 | Bronze Barrel & Receiver |
| Additional Feature 3 | Extractors |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Kayhan / Tristar |
| ATF Model | Hunter Mag II |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 28" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 2 |
| Chamber Size | 3-1/2" |
| Choke Type | Beretta: SK, IC, M, IM, F |
| Country of Origin | TR |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Bronze Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Camo Stock Mossy Oak Shadow Grass Blades |
| Grip Type | Mossy Oak Shadow Grass Blades |
| Height | 2.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 33.25 |
| Overall Length | 45.5" |
| Package Height | 2.7 |
| Package Length | 33.3 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Light Weight Alloy |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Weight | 7.6 lbs. |
| Width | 9.25 |
| Barrel Description | Chrome Lined Vent Rib |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Checkering | Yes |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Color | Bronze |
| Dimension | 3.00 X 9.00 X 33.50 |
| Hand | Right Hand |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | Yes |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | Yes |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Max Chamber Size | 3.5" |
| Montecarlo | No |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Top Tang |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Single Selective |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |




Reviews
There are no reviews yet.