| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.05 X 7.40 X 37.60 | |
| Height | 3.0500 | |
| Width | 7.4000 | |
| Length | 37.6000 | |
| GAUGE | 20 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 6 | |
| METAL FINISH | CAMO | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 42.2500 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | CAMOFLAGE | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| YOUTH SHOTGUN | Y | |
| OTHER FEATURES: | MOBIL CHOKE THREAD PATTERN, | |
| SYNTHETIC STOCK, | ||
| MOSSY OAK OBSESSION CAMO | ||
Sale!
CHARLES DALY 301 SHOTGUN 20GA
Original price was: $375.00.$301.99Current price is: $301.99.
Out of stock
| UPC | 8053800941334 |
|---|---|
| Manufacturer | Charles Daly Chiappa |
| Manufacturer Part Number | 930.225 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Mobil Choke Thread Pattern |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | MERAK / CF USA |
| ATF Model | 301 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Mobil (3) |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Color | CAMOFLAGE |
| Dimension | 3.05 X 7.40 X 37.60 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Mossy Oak Obsession |
| Finish Type | Camo |
| Grip Material | Synthetic Stock Mossy Oak Obsession |
| Grip Type | Mossy Oak Obsession |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 38 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Other Features | MOBIL CHOKE THREAD PATTERN, |
| Overall Length | 42.25" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 38.0 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver Description | Grooved |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.15 |
| Sights | F: Brass Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Single Stage |
| Weight | 6 lbs. |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 7.5 |
| Youth Shotgun | Yes |






Reviews
There are no reviews yet.