Specifications:
- Caliber: .22 LR
- Capacity: 10
- Barrel Length: 18.34
- Twist: 1:16"
- Stock Description: Synthetic
Original price was: $217.00.$153.99Current price is: $153.99.
Out of stock
Specifications:
| UPC | 4806015511687 |
|---|---|
| Manufacturer | Armscor/Rock Island Armory |
| Manufacturer Part Number | 51168 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | 12" – 13" Length of Pull |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | ACP / APINTL |
| ATF Model | 14Y |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 18.3400 |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 |
| Checkering | Yes |
| Color | Black |
| Country of Origin | PH |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.20 X 8.00 X 36.50 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Blued |
| Finish Type | COLORED |
| Grip Material | Synthetic Stock Polymer with Rubber Spacers |
| Grip Type | Polymer with Rubber Spacers |
| Height | 3.2000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 36.5000 |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Other Features | ARMSCOR MAGAZINE REFERENCE BB, |
| Overall Length | 34.2500 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 45.0 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 6.3 |
| Sights | Yes |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | NO |
| Weight | 5 |
| Weight (lbs) | 5 |
| Width | 8 |
| Youth Rifle | Yes |
| Barrel Description | 18.13" Straight Taper |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Hand | Right Hand |
| Muzzle | Threaded |
| Safety | Lever Action |
| Stock Description | Adjustable |
| Stock Finish Group | Black |
| Trigger | Adjustable |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
Reviews
There are no reviews yet.