| UPC | 810070689476 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R83462 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Vent-Rib Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | V3 FIELD |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 3 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Rem-Choke |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Cerakote |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Illuminated Reticle | False |
| Model | V3 |
| Overall Length | 46" |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.15 |
| Sights | Bead Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Weight | 7 lbs. 4 oz. |
| Barrel Description | 22" Vent Rib |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Checkering | Yes |
| Dimension | 4.05 X 9.40 X 35.25 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4.0500 |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Ladies | Yes |
| Length | 35.2500 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 9.4000 |
| Youth Rifle | Yes |
Sale!
REMINGTON V3 FIELD PRO COMPACT 12/22 3″ BK/SN
Original price was: $1,180.00.$940.99Current price is: $940.99.
Out of stock








Reviews
There are no reviews yet.