| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.80 X 7.10 X 10.15 | |
| Height | 2.8000 | |
| Width | 7.1000 | |
| Length | 10.1500 | |
| CALIBER | .22LR/.22WMR | |
| FRAME DESIGNATION | nan | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | WOOD | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 1.6200 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 5.2500 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | STANDARD | |
| HAMMER TYPE | STANDARD | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 5.0000 | |
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Sale!
NAA MINI-REVOLVER .22LR/.22WMR
Original price was: $679.00.$557.99Current price is: $557.99.
Out of stock
| UPC | 744253003271 |
|---|---|
| Manufacturer | North American Arms |
| Manufacturer Part Number | NAA-22MC-R |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Break Action Revolver |
| Additional Feature 2 | Convertible |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | NORTH AMAERICAN ARMS |
| ATF Model | R2 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 1.625" |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Caliber/Gauge | .22 Magnum |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Color | Silver |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Dimension | 2.80 X 7.10 X 10.15 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | STAINLESS |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | Steel Frame Wood Steel Frame |
| Grip Type | Wood |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 2.8000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Cylinder |
| Length | 10.1500 |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Mini Revolver |
| Overall Length | 5.13" |
| Package Height | 2.7 |
| Package Length | 10.2 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Revolver |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.85 |
| Sights | Bead Front Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | STANDARD |
| Weight | 2.85 |
| Weight (oz) | 5.2500 |
| Weight Range | Less than 1lb |
| Width | 7.1000 |







Reviews
There are no reviews yet.