| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.35 X 7.25 X 47.00 | |
| HEIGHT | 3.3500 | |
| WIDTH | 7.2500 | |
| LENGTH | 47.0000 | |
| GAUGE | 20 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 7 | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 38.5000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | N-CYLINDER BORE | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| INCL MODIFIED TUBE | N | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
Sale!
REMINGTON 870 EXPRESS 20GA 3″
Original price was: $595.00.$479.99Current price is: $479.99.
Out of stock
| UPC | 810070683870 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R81100 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Home Defense |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Fixed Cylinder Choke |
| Chokes Included | C |
| Color | Black |
| Dimension | 3.35 X 7.25 X 47.00 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 2" @ Comb & 1 1/2" @ Heel |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Length | 47.4 |
| Length of Pull | 14" |
| Material | STEEL |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 870 Tactical |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 38.5" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 47.4 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Receiver Description | Milled |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Express Tactical |
| Shipping Weight | 7.5 |
| Sights | Single Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGP20 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Finish | Matte Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 7.5 |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Width | 7.1 |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |








Reviews
There are no reviews yet.