| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 2.30 X 6.85 X 33.15 | |
| HEIGHT | 2.3000 | |
| WIDTH | 6.8500 | |
| LENGTH | 33.1500 | |
| GAUGE | .410 BORE | |
| ACTION TYPE | BREAK ACTION | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 3 | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 31.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | TAN | |
| STOCK STYLE | THUMBHOLE | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | N-MODIFIED | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| INCL MODIFIED TUBE | N | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
Sale!
ROSSI TUFFY .410 3″ 18.5″ MOD.
Original price was: $227.99.$180.99Current price is: $180.99.
Out of stock
| UPC | 754908232802 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | SSP1-TAN |
| Action | Single Shot |
| Additional Feature 1 | Stock 4-Shell Holders |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | CBC/BRAZTECH INTERNATIONAL |
| ATF Model | Rossi SS Poly |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | .410 Bore |
| canDropship | True |
| Capacity | 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Mobil |
| Chokes Included | Modified |
| Color | BLUED |
| Country of Origin | BR |
| Dimension | 2.30 X 6.85 X 33.15 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | SINGLE SHOT |
| Grip Material | Synthetic Stock Tan Thumbhole Stock |
| Grip Type | Tan Thumbhole Stock |
| Hand | Right Hand |
| Height | 6.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | N-MODIFIED |
| Length | 31 |
| Material | STEEL |
| Max Capacity | 1 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 31" |
| Package Height | 6.5 |
| Package Length | 33.0 |
| Package Width | 2.3 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Polymer Receiver |
| Receiver Description | Polymer Receiver |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Transfer Bar |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Single Shot |
| Shipping Weight | 4.1 |
| Sights | Brass Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGB410 |
| Size | Youth |
| Stock Color | TAN |
| Stock Description | Fixed Thumbhole with Shell Holder |
| Stock Finish | Tan |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | THUMBHOLE |
| Swivel Studs | YES |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 27.2 oz. |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Width | 1.6 |






Reviews
There are no reviews yet.