The first subcompact pistol light with both an LED illuminator and a laser. Designed to securely attach to the trigger guard of the following 1911 handguns: Kimber(R), Colt(R), Ruger(R) and Smith & Wesson(R)
Sale!
STRMLGHT TLR-6 1911 NO-RIAL W/LSR
Original price was: $236.00.$137.99Current price is: $137.99.
Availability: In stock
| UPC | 080926692794 |
|---|---|
| Manufacturer | Streamlight |
| Manufacturer Part Number | 69279 |
| Accessories | Two 3V CR-1/3 N Lithium Batteries |
| Body Material | HIGH IMPACT POLYMERS |
| Color | Black |
| Description | C4 LED 100 Lumens Red Laser |
| Dimension | 1.35 X 4.05 X 6.40 |
| Fit | Non-Rail 1911 Handguns |
| Height | 1.3500 |
| Integral Laser | Yes |
| Length | 6.4000 |
| Length (in) | 2.30 |
| Max Output Lumens | 100 |
| Max Runtime (Hours) | 1 |
| Model | TLR-6 |
| Mount Type | UNIVERSAL RAIL MOUNT |
| Other Features | FITS 1911 STYLE PISTOLS |
| Product Type | Weaponlight w/Laser |
| Shipping Weight | 0.21 |
| Subcategory | Mounted Lights |
| Waterproof | Yes |
| Weight | .21 |
| Weight (oz) | 1.27 |
| Width | 4.0500 |
| Battery Size | CR1/3N 3V |
| Bulb Type | LED |
| Filter Color | White |
| For Series | 1911 wo/Rail |
| Material | Polymer |
| Output | 100 Lumens |
| Overall Length | 2.34" |
| Proofs | Water Resistant |
| Rechargeable | No |
| Switch Type | Push Button |







Reviews
There are no reviews yet.