| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 2.15 X 6.10 X 9.80 | |
| HEIGHT | 2.1500 | |
| WIDTH | 6.1000 | |
| LENGTH | 9.8000 | |
| CALIBER | .357MAG/.38SPL | |
| FRAME DESIGNATION | X-LARGE | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 24.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 5.0000 | |
Sale!
TAURUS 605 .357MAG 3″ FS
Original price was: $505.99.$384.99Current price is: $384.99.
Out of stock
| UPC | 725327634430 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-605P39 |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Micro Red Dot Optic Cut |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 605 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | .357 MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | BR |
| Description | Optics Ready |
| Dimension | 2.15 X 6.10 X 9.80 |
| Drilled and Tapped | False |
| Features | Optic Mount For Micro Red Dot |
| Finish | Matte Stainless |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Designation | X-LARGE |
| Frame Finish | Stainless |
| Frame Material | Steel |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | Steel Frame Black Rubber Hogue Steel Frame |
| Grip Type | Black Rubber Hogue |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 4.4 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.5 |
| Material | STEEL |
| Model | 605 |
| Overall Length | 7.5" |
| Package Height | 1.8 |
| Package Length | 9.8 |
| Package Width | 6.1 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Scope Cover Included | False |
| Series | T.O.R.O. |
| Shipping Weight | 2.05 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | HG357 |
| Size | Medium Frame |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 2.05 |
| Weight (oz) | 24 |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Width | 1.4 |







Reviews
There are no reviews yet.