| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.15 X 6.80 X 46.70 | |
| HEIGHT | 3.1500 | |
| WIDTH | 6.8000 | |
| LENGTH | 46.7000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 8.82 | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 40.0000 | |
| CHECKERING | N | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | TACTICAL | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| INCL CYL TUBE | N | |
| LIGHT MODIFIED | N | |
Sale!
ROCK ISLAND PUMP SHOTGN 12GA 3″
Original price was: $299.00.$224.99Current price is: $224.99.
Out of stock
| UPC | 812285026428 |
|---|---|
| Manufacturer | Armscor/Rock Island Armory |
| Manufacturer Part Number | PA12H18 |
| Action | Pump Action |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Home Defense |
| ATF Manufacturer | DERYA ARMS/ APINTL |
| ATF Model | CARINA |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Contoured/Smooth Bore/Vent Rib |
| Barrel Finish | Black Anodized |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | No |
| Choke Type | Mobile Choke Set |
| Color | Black |
| Dimension | 3.15 X 6.80 X 46.70 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | Pump Action |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.1500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes CYL Tube | No |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 46.7000 |
| Light Modified | No |
| Material | Aluminum |
| Max Capacity | 5 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 41" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 46.5 |
| Package Width | 6.6 |
| Product Type | Shotgun |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.1 |
| Sights | Front Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGP12 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed w/Adjustable Cheek Rest |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | TACTICAL |
| Swivel Studs | YES |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 7.1 lbs. |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 6.8000 |







Reviews
There are no reviews yet.