| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | .223 REMINGTON | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:9.1″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 24.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 43.6300 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| WEIGHT IN POUNDS | N/A | |
| METAL COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | 24″ HEAVY BARREL THREADED | |
| FDE CERAKOT BARREL AND ACTION | ||
| TACTICAL BOLT KNOB | ||
| CROSSFIRE TRIGGER SYSTEM | ||
| PILLAR BEDDED KRYPTEK OBSKURA | ||
| OPTIC RAIL INCLUDED | ||
Sale!
REMINGTON 783 SYNTHETIC .223
Original price was: $745.00.$597.99Current price is: $597.99.
Out of stock
| UPC | 810070689919 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85897 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | CrossFire Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | Tactical Bolt Knob |
| Additional Feature 3 | Optic Rail Included |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 783 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Synthetic Stock Kryptek Obskura Transitional |
| Grip Type | Kryptek Obskura Transitional |
| Illuminated Reticle | False |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Overall Length | 43.6" |
| Package Height | 3.6 |
| Package Length | 48.4 |
| Package Width | 9.3 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9" |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.35 |
| Special | Threaded Barrel |
| Weight | 10.35 |
| Barrel Description | Heavy Threaded Steel |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Checkering | No |
| Color | Flat Dark Earth |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.75 X 9.15 X 48.15 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.7500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 48.1500 |
| Muzzle | Threaded |
| Other Features | 24" HEAVY BARREL THREADED |
| Recoil Pad | Yes |
| Sights | No |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Description | Fixed Synthetic |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | CrossFire |
| Width | 9.1500 |







Reviews
There are no reviews yet.