ProMag magazines are made in the USA and backed by a lifetime guarantee against manufacturer’s defects. Magazine springs are precision wound using heat-treated chrome silicon wire and each and every step of the assembly process is checked and double checked in order to maintain the same consistent level of quality.
Sale!
PROMAG SPGFLD M1A 308WIN 20RD BL
Original price was: $28.99.$20.99Current price is: $20.99.
Availability: In stock
| UPC | 708279006661 |
|---|---|
| Manufacturer | ProMag |
| Manufacturer Part Number | M1A-A1 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Blued Steel Magazine |
| Adjustable Objective | False |
| Application | CENTERFIRE RIFLE |
| Brand Fit | Springfield Armory |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 20 |
| Cartridge | .308 / 7.62 NATO |
| Color | Blue |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 1.75 X 5.20 X 6.85 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Blued |
| Fit | Springfield M1A |
| Height | 1 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.25 |
| Make | Springfield |
| Make/Model | Springfield Armory|M1A Standard |
| Material | STEEL |
| Model | M1A |
| Model Fit | M1A |
| Other Features | SPRINGFIELD M1A/M14 MAGAZINE |
| Package Height | 1.75 |
| Package Length | 11.0 |
| Package Width | 4.75 |
| Product Type | Magazine |
| Quantity | 1 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.5 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Subcategory | Rifle Magazines |
| Weight | 0.5 |
| Width | 3 |






Reviews
There are no reviews yet.