| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.25 X 7.05 X 48.70 | |
| HEIGHT | 3.2500 | |
| WIDTH | 7.0500 | |
| LENGTH | 48.7000 | |
| CALIBER | .300 WINCHESTER MAGNUM | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:10″ | |
| METAL FINISH | STAINLESS | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 26.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 46.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 3.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | Y | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.6 | |
| METAL COLOR | STAINLESS | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Sale!
REMINGTON 700SPS .300WM
Original price was: $1,030.00.$822.99Current price is: $822.99.
Out of stock
| UPC | 810070682057 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R27273 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | X-Mark Pro Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | 416 SS Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | .300 WINCHESTER MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 3 |
| Color | Silver |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Stainless |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Grip Type | Black Synthetic w/ Gry Inserts |
| Hand | Right Hand |
| Illuminated Reticle | False |
| Model | 700 |
| Overall Length | 46.5" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 48.8 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | No Sights |
| Stock Type | Synthetic Stock with Overmold Grip Panels |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 7 lbs. 10 oz. |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Checkering | Yes |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.25 X 7.05 X 48.70 |
| Finish Style | Silver/Gray |
| Height | 3.2500 |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Length | 48.7000 |
| Material | Stainless Steel |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed Synthetic |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight (lbs) | 7.6 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 7.0500 |







Reviews
There are no reviews yet.