| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 1.70 X 5.40 X 13.30 | |
| HEIGHT | 1.7000 | |
| WIDTH | 5.4000 | |
| LENGTH | 13.3000 | |
| CALIBER | .22 LONG RIFLE | |
| FRAME DESIGNATION | N/A | |
| BARREL FINISH | COLORED | |
| GRIPS MATERIAL | POLYMER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.7500 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 35.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | STANDARD | |
| HAMMER TYPE | STANDARD | |
| FRAME COLOR | BRONZE | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
| OTHER FEATURES: | BLACK CYLINDER | |
| BURNT BRONZE FRAME & BARREL | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
Sale!
HERITAGE .22LR 4.75″ BURNT
Original price was: $262.99.$206.99Current price is: $206.99.
Out of stock
| UPC | 727962708316 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | SRR22A4 |
| Action | Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Heritage Mfg. |
| ATF Model | Rough Rider |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Barrel Length | 4.75" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Country of Origin | US |
| Cylinder Finish | Black Satin |
| Dimension | 1.70 X 5.40 X 13.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | BRONZE |
| Frame Description | Steel Frame |
| Grip Material | Steel Frame Polymer Star Grips Steel Frame |
| Grip Type | Polymer Star Grips |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 2 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 13.5 |
| Other Features | BLACK CYLINDER |
| Overall Length | 10.03" |
| Package Height | 2.0 |
| Package Length | 13.5 |
| Package Width | 5.5 |
| Product Type | Revolver |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.55 |
| Sights | Rear Notch/Blade Front |
| Sights Type | Fixed Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Trigger Type | STANDARD |
| Weight | 2.55 |
| Weight (oz) | 35 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 5.5 |







Reviews
There are no reviews yet.