| UPC | 084871324946 |
|---|---|
| Manufacturer | Surefire |
| Manufacturer Part Number | X300U-B-TN |
| Battery | CR-123A |
| Battery Size | CR123A |
| Body Diameter | 1.125" |
| Bulb Type | LED |
| Candela | 11300 |
| Color | Tan |
| Description | 1000 Lumens |
| Filter Color | White |
| Finish Color | Tan |
| Firearm Type | Pistol |
| Fit | Pistol and Picatinny |
| Hand | Ambidextrous |
| Head Diameter | 1.125" |
| Includes | X300U-B-TN/Mounting Hardware/Batteries |
| Lumens | 1000 |
| Material | Aluminum |
| Model | X300 |
| Mount Type | Thumb Screw Clamp/Universal Rail/Picatinny Rail |
| Output | 1,000 Lumens |
| Overall Length | 3.76" |
| Power Source | Battery |
| Product Type | Weaponlight |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Range | 213 Meters |
| Run Time | 1+ hrs |
| Series | Ultra |
| Shipping Weight | 0.46 |
| Similar Items | LIGHT |
| Style | Rail Mounted |
| Subcategory | Mounted Lights |
| Switch Type | Push Button/Toggle |
| Weight | 4.10 oz |
Sale!
SUREFIRE X300U-B TAN 1000 LM-LED
Original price was: $379.00.$341.00Current price is: $341.00.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.