The Bel Air – Clip Point brings a tactical edge to the Bel Air family. With a sleek black G10 handle and a clip point blade in MagnaCut steel with a black PVD coating, this USA-made folder offers style and high performance. The DuraLock mechanism provides a secure lock-up while allowing smooth one-handed operation. Medium-textured G10 ensures a confident grip without snagging, while the deep-carry clip keeps it discreet in the pocket. From its stealthy all-black styling to its precision-tuned action, the Bel Air – Clip Point is built to perform when it matters most.
Sale!

KERSHAW BEL AIR CLIP PNT 3.05″ BLK
Original price was: $269.99.$129.99Current price is: $129.99.
Availability: In stock
| UPC | 087171071268 |
|---|---|
| Manufacturer | Kershaw |
| Manufacturer Part Number | 6106BLK |
| Open Type | Thumb Stud |
| Weight | 2.70 oz |
| Overall Length | 7.25" |
| Handle Description | Black Textured |
| Edge | Plain |
| Blade Type | Clip Point |
| Blade Material | CPM MagnaCut Steel |
| Blade Length | 3.05" |
| Product Type | Folding Knife |
| Subcategory | Folding Knives |
| Color | Black |
| Description | Clip Point |
| Finish | PVD |
| Handle Color | Black |
| Material | CPM MagnaCut |
| Model | Bel Air |
| Packaging | Box |
| Size | 3.05" |





Reviews
There are no reviews yet.