| UPC | 810162050245 |
|---|---|
| Manufacturer | Tisas |
| Manufacturer Part Number | 10100570 |
| Barrel Length | 4.10" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Frame Finish | QPQ Tenifer Cerakote |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| Action | Striker Fired |
| Grip Material | Interchangeable |
| Frame | Polymer |
| Accessories | 2 Magazines |
| Finish | Tenifer |
| Description | Optics Ready |
| Color | Black |
| Material | Polymer |
| Size | Compact |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Model | PX-9 Gen 3 Duty |
| Product Type | Striker Fired |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | Black QPQ |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Series | Duty *CA Compliant |
| Overall Length | 7.20" |
| Mount Type | RMR FOOTPRINT |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Height | 5.80" |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Barrel Material | Steel |
| Similar Items | HG9MM |
| Finish Style | QPQ Tenifer Cerakote |
| Width | 1.33" |
| Weight | 1.75 lbs |
| Illuminated Reticle | False |
| canDropship | True |
| Case | Lockable Hard Case |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish Type | Black |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 2 | Interchangeable Grip Panels |
| Additional Feature 1 | RMR Cut Slide for Optics |
Sale!

TISAS PX-9 9MM BLACK 4.1″ 10+1 CA
Original price was: $523.03.$409.59Current price is: $409.59.
Out of stock





Reviews
There are no reviews yet.