| UPC | 082442941042 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXRT319 |
| Barrel Length | 24 |
| Caliber/Gauge | 6.5 PRC |
| Checkering | Yes |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.10 X 7.25 X 49.00 |
| Height | 3.1000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 49 |
| Capacity | 3 |
| Color | BLUED |
| Finish Type | Blued |
| Other Features | INCLUDES MUZZLEBREAK AND |
| Overall Length | 44 |
| Recoil Pad | Yes |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Sights | No |
| Stock Color | TAN |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Weight | 6.3 |
| Weight (lbs) | 6.3 |
| Width | 7.2500 |
| Barrel Description | Cold Hammer Forged |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Hand | Right Hand |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Finish Style | Blued/Black |
| Material | STEEL |
| Stock Description | Roughtech |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Stock Type | Synthetic |
| Model | T3x |
| Barrel Type | 1:8 |
| Finish | Black Steel |
| Grip Type | Roughtech Desert |
| Illuminated Reticle | False |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 48.5 |
| Package Width | 7.0 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.5 |
| Grip Material | Synthetic Stock Roughtech Desert |
| Product Type | Rifle |
| Drilled and Tapped | False |
| canDropship | True |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Tikka/ Beretta U.S.A., Corp. |
| ATF Model | T3x |
| Make/Model | Tikka|T3x Lite Roughtech |
| Cartridge | 6.5 PRC |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Tikka |
Sale!
TIKKA T3XLT RGHTCH DSRT 6.5PRC 24″
Original price was: $1,229.00.$1,129.00Current price is: $1,129.00.
Out of stock





Reviews
There are no reviews yet.