The popular Shuffle also comes in subtle, classic black. You’ll appreciate how nicely the finger contours fit your hand, how useful that stubby little blade really is, and how Kershaw’s K-Texture on the handle provides an extra secure grip. But this multifunction tool also has a flathead screwdriver at the butt of the knife, which doubles as a lanyard attachment. There’s even a handy bottlecap lifter built into the back of the knife.
Sale!
KERSHAW SHUFFLE 2.4″ BLK OXIDE BLK
Original price was: $38.99.$21.99Current price is: $21.99.
Availability: In stock
| UPC | 087171037134 |
|---|---|
| Manufacturer | Kershaw |
| Manufacturer Part Number | 8700BLK |
| Closed Length | 3.25" |
| Edge | Plain |
| Handle Description | Black K Textured |
| Number of Blades | 1 |
| Overall Length | 5.75" |
| Open Type | Thumb Studs |
| Product Type | Folder |
| Weight | 2.80 oz |
| Blade Material | 8Cr14MoV SS |
| Blade Type | GFN |
| Blade Length | 2.40" |
| Size | 2.4" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Model | Shuffle |
| Material | 8Cr13MoV |
| Handle Color | Black |
| Color | Black |
| Description | Drop Point |
| Finish | Black Oxide |





Reviews
There are no reviews yet.